امور ویزا و مهاجرت توسط وکیل رسمی عضو مارا سودابه حریری - شماره عضویت مارا: 1687507

سوالات متداول

وکیل مارا کیست؟

"مارا" مخفف کلمات اداره ثبت دفاتر وکلای مهاجرت به زبان انگلیسی است.

 (Migration Agents Registration Authority)

"مارا" یک دفتر مستقل است که مستقیماً زیر نظر اداره امور مهاجرت و شهروندی استرالیا فعالیت می کند.

اسامی تمامی دفاتر وکالت و  وکلا و کارگزارانی که به صورت رسمی در زمینه مهاجرت به استرالیا و امور مربوط به آن فعالیت می کنند باید در این دفتر به ثبت رسیده باشد.تمامی وکلای مهاجرت استرالیا در هر سال برای ارتقا دانش حقوقیشان باید دوره هایی را مربوط به جدیدترین قوانین مهاجرت استرالیا بگذرانند که شرکت در این دوره ها اجباری است و در صورت حضور نیافتن در این دوره ها ،  پروانه کاری آنها درسازمان  مارا تمدید نمی شود.

 

آیا موسسه شما وکیل عضو مارا دارد ؟

بله. مجموعه آراد زیر نظر سرکار خانم سودابه حریری وکیل رسمی مهاجرت استرالیا به شماره مارا 1687507 فعالیت می کند.جهت مشاهده اطلاعات مربوط به ایشان در وبسایت سازمان مهاجرت استرالیا ( مارا ) روی لینک زیر کلیک نمایید.

https://www.mara.gov.au/search-the-register-of-migration-agents/registered-migration-agent-details/?id=df4cb658-9473-e611-9403-005056ab0eca

همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایشان می توانید به صفحه  زیر مراجعه نمایید.

https://aradimmigration.com/pages/about-us

 

چرا باید از وکیل مارا در پرونده خود استفاده کنیم؟

قوانین مهاجرتی بسیار پیچیده و دائما" در حال تغییر می باشند. این روزها رقابت بسیار زیادی نیز در پروسه مهاجرت استرالیا وجود دارد بنابراین استفاده از دانش وکیل بروز در کنار پرونده مهاجرتی شما ، منجر به اخذ نتیجه بهتر درمدت زمان کوتاهترخواهد شد .دقت فرمایید اگر تمایل دارید پرونده مهاجرتی خود را با دقت بیشتر و توسط وکیل پیش ببرید و از اطلاعات بروز و مهارت آنها استفاده کنید، حتما از وکیل رسمی ثبت شده در سازمان مارا کمک بگیرید. این افراد تحصیلات آکادمیک حقوق مهاجرت استرالیا را دارند و موظفند سالیانه در دوره هایی که سازمان مهاجرت استرالیا برگزار میکنند جهت بروز رسانی اطلاعات و همچنین تمدید پروانه وکالت خود حضور داشته باشند. .دفاتر زیادی وجود دارند که وکیل عضو مارا ندارند و یا اداعا میکنند دارای وکیل عضو مارا هستند. حتما از آنها بخواهید نام وکیل را به شما داده و شما نیز در سایت مارا به آدرس زیر نام آنها را چک کنید تا از صحت این موضوع مطمئن شوید.

https://www.mara.gov.au/search-the-register-of-migration-agents/

 

آیا من واجد شرایط ویزای اسکیل ورکر استرالیا هستم؟

اداره مهاجرت استرالیا هر ساله در ماه جولای لیستی از مشاغل مورد نیاز استرالیا منتشر میکند.چنانچه شغل شما در لیست مشاغل مورد نیاز اعلامی باشد و به حداقل امتیاز 65 برسید، شما واجد شرایط مهاجرت از طریق اسکیل ورکر هستید. جهت محاسبه امتیاز بر روی کلیک زیر کنید.

https://aradimmigration.com/forms/online-skill-workers-score-form

سازمان ارزیابی به چه معناست؟

اولین گام مهاجرت به استرالیا ارزیابی مدارک تحصیلی و سابقه کاری متقاضی می باشد که توسط سازمانهای ارزیابی کننده انجام می گردد. هر عنوان شغلی یک اداره ارزیابی مخصوص خود را دارد که متقاضی باید از طریق آن سازمان ارزیاب نسبت به ارزیابی مدارک شغلی و تحصیلی خود اقدام نمایید و باید ملزومات آن اداره ارزیاب را حتما رعایت نمایید. به عنوان مثال سازمان   VETASSESSدر ارزیابی و اعلام نتیجه مدارک شغلی ، حداقل یکسال از سابقه کار افراد را کسر خواهد کرد و یا سازمان ACS بسته به شرایط افراد بین دو سال تا هشت سال از سوابق کاری افراد کسر می کند .

 

سکشن بندی دانشگاه ها به چه معناست ؟

استرالیا دانشگاه های ایران را به دو دسته سکشن 1 و سکشن 2 تقسیم بندی نموده است.

اگر لیسانس شما از دانشگاه سکشن یک کسب شده باشد معادل لیسانس ارزیابی می شود و 15 امتیاز دارد

اگر لیسانس شما از دانشگاه سکشن دو کسب شده باشد معادل فوق دیپلم ارزیابی می شود و 10 امتیاز دارد.

نکته چهارم: معدل تاثیری در ارزیابی مدرک دانشگاهی ندارد.

لیست سکشن بندی دانشگاه هار ار می توانید در گروه تلگرامی ما با هشتگ #سکشن-بندی پیدا کنید.

 

چه نمره زبانی جهت مهاجرت استرالیا مورد نیاز است؟

حداقل زبان هر مهارت 6 آیلتس و یا آزمونها مشابه مثل تافل یا PTE لازمه مهاجرت به استرالیا می باشد ولی جهت افزایش امتیاز بسته به شغل متقاضی ممکن است نمره زبان هر مهارت 7 و یا بالاتر هم مورد نیاز باشد.

 

چه زمانی باید نمره زبان را ارائه کنم؟

در صورتیکه اداره ارزیاب شغل انتخابی شما به نمره زبان احتیاج نداشته باشد می توانید مرحله اول و ارزیابی را بدون نمره زبان شروع کنید ( مانند سازمان های AIM VETASSESS  ACS TRA ) اما حتما در مرحله EOI   برای پیش بردن مسیر مهاجرتی خود باید مدرک زبان را ارائه کنید .نمره مورد نیاز حداقل نمره 6 آیلتس (جنرال یا آکادمیک) در هر مهارت و یا سایر آزمونهای مورد قبول اداره مهاجرت استرالیا مورد نیاز است. اگر اداره ارزیاب شغل انتخابی شما در مرحله ارزیابی هم مدرک زبان بخواهد (مانند انجمن مهندسین استرالیا و مشاغل پزشکی) بایستی در همان ابتدا نمره مورد نظر آن اداره ارزیاب را ارائه دهید و امکان شروع پروسه بدون نمره زبان میسر نخواهد بود.

 

آزمون آیلتس امتحان بدهم یا PTE  ؟

تجربه بسیاری از افراد نشان داده است که اخذ نمره 7 ایلتس در هر مهارت (مخصوصا  مهارت رایتینگ) مشکل و زمانبر است. به همین جهت و با توجه به موفقیت تعداد زیادی از افراد ، به شما آزمون PTE آکادمیک را پیشنهاد می کنیم. تجربه نشان داده که اخذ نمرات مورد نیاز پروسه مهاجرت در این آزمون دست یافتنی تر وکوتاه مدت تر است. حتی بعضی از افراد در مدت کوتاهی موفق به اخذ نمره 79 در هر مهارت و کسب 20 امتیاز برای پرونده مهاجرت خود شده اند. این آزمون توسط کامپیوتر انجام می شود و البته در ایران برگزار نمی شود اما در اکثر کشورهای همسایه این آزمون برگزار می شود و مورد قبول اداره مهاجرت استرالیا نیز هست.

 

آدرس سایت گروه آموزشی PTE  وابسته به موسسه شما چیست؟

www.pteplus.net

 

آزمون ناتی چیست ؟

آزمون ناتی آزمون ترجمه شفاهی زبان انگلیسی به فارسی و برعکس می باشد که اخیرا به صورت آنلاین برگزار می گردد . شما  با اخذ 63 امتیاز از مجموع 90 امتیاز این آزمون ، 5 امتیاز به پرونه مهاجرتی خود اضافه خواهید کرد. . مدت زمان این آزمون 20 دقیقه و هزینه آن 800 دلار استرالیا می باشد . حتما تا فرصت دارید جهت ثبت نام این آزمون اقدام کنید زیرا ممکن است از سال آینده مجددا" بصورت حضوری و فقط در استرالیا برگزار گردد.

 آدرس سایت گروه آموزشی NAATI  وابسته به موسسه شما چیست؟

www.naaticclpersian.com

هزینه های دولتی پروسه مهاجرت چقدر است؟

در حال حاضر هزینه ویزا (مرحله آخر- لاج ویزا ) برای نفر اصلی4045 دلار استرالیا، همراه بالای 18 سال ، 2025 دلار استرالیا و به ازای هر همراه زیر 18 سال1010  دلار استرالیا می باشد. به غیر از این هزینه، در مرحله اول  بسته به اینکه اداره ارزیاب شما کدام اداره باشد هزینه دولتی آن اداره را نیز باید پرداخت کنید. به عنوان مثال هزینه ارزیابی مشاغل کامپیوتری 500 دلار استرالیا، مشاغل مهندسی  795 دلار استرالیا و وت اسس 880 دلار استرالیاست. اخذ اسپانسری هر ایالت هزینه مربوط به خود را دارد . البته برخی ایالت ها جهت بررسی و اسپانسری پرونده شما هزینه ای دریافت نمیکنند. این مبلغ بین صفر الی حدودا 800 دلار استرالیا می تواند متغیر باشد. البته برخی هزینه های دولتی این پروسه سالیانه مقدار افزایش خواهد داشت.

 

هزینه زندگی در استرالیا چقدر است؟

این هزینه کاملا بستگی به سبک زندگی افراد و این که در کدام شهر اقامت داشته باشند متفاوت است.  اما به صورت میانگین می توان گفت که حداقل هزینه زندگی که شامل مسکن، پوشاک، خوراک و غیره می شود، برای یک نفر حدود 25 هزار دلار استرالیا در سال هست. دو نفر زوج حدود 30 هزار دلار استرالیا در سال و یک خانواده 3 نفره حدود 35 هزار دلار استرالیا در سال می باشد.

 

در صورتی که اقامت دائم را دریافت کنم پس از چند سال می توانم سیتیزن شوم و پاسپورت دریافت کنم؟

مطابق قانون فعلی پس از 4 سال اخیر زندگی با ویزای معتبر در استرالیا که حداقل یک سال آن حتما باید اقامت دائم (Permanent Resident) باشد و در 12 ماه اخیر بیش از 90 روز خارج از استرالیا زندگی نکرده باشید ،شما می توانید برای اخذ شهروندی اقدام نمایید.البته ممکن است این قانون تغییر کند.

 

تفاوت اصلی شهروندی با اقامت دائم در چیست؟

مهمترین تفاوت اینست که شهروندان می توانند پاسپورت دریافت کنند و حق رأی دارند. به طور کلی تقریبا باقی مزایا برای هر دو طیف مشترک هست. البته دقت فرمایید در صورت پایان یافتن اقامت دائم شما ،در صورتی که از استرالیا خارج شدید ، اجازه ورود مجدد به این کشور را نخواهید داشت. 

 

آیا پس از مهاجرت مجبورم فقط در زمینه عنوان شغلی که از طریق آن مهاجرت کرده ام مشغول به کار شوم؟

خیر. انتخاب شغل صرفا جهت مسیر مهاجرتی شماست و شما می توانید پس از اخذ اقامت دائم یا موقت و ورود به استرالیا در هر شغلی مطابق با علایق خود فعالیت کنید. حتی می توانید اصلا کار نکنید و به تحصیل بپردازید و از مزایای دولتی نیز برخوردار شوید.

 

آیا داشتن فرزند در این پروسه کمکی می کند؟ و در کل مزیت محسوب می شود؟

داشتن فرزند هیچ امتیازی ندارد اما در صورت گرفتن اقامت دائم دولت به ازای هر فرزند و تا پایان 18 سالگی اشان به شما هر دو هفته حدود 500 دلار استرالیا کمک هزینه پرداخت خواهد کرد. این کمک هزینه در صورتی که درآمد شما بالا برود کمتر خواهد شد ولی هیچ وقت صفر نمی شود. همچنین لازم به ذکر است که هزینه تحصیل فرزندان در استرالیا تا 18 سالگی شان بسیار کم و در حد رایگان است. همچنین  سیستم آموزشی استرالیا در دنیا جزو بهترین سیستمهای آموزشی شناخته می شود.

 

برای آگاهی از قیمت اجاره و خرید مسکن در استرالیا ،کجام سایت ها را پیشنهاد می کنید؟

وبسایت Domain.com.au

وبسایت Gumtree.com.au

وبسایت reiwa.com.au

وبسایت realstateventures.com.au

 

برای اینکه بفهمم وضعیت شغلی مربوط به تخصص من چگونه است چه کار کنم؟

یکی از دغدغه هایی که افراد برای مهاجرت به استرالیا دارند این است که می خواهند در خصوص وضعیت شغلی اشان در استرالیا بدانند . شما می توانید با مراجعه به وبسایت های زیر از شرایط شغل مورد نظر خود مطلع شوید:

www.joboutlook.gov.au

seek.com.au 

آیا برای مهاجرت به استرالیا از طریق ویزاهای مهارتی حتما نیاز به ارائه بیمه هست؟

خیر به طور کلی ارائه بیمه الزامی نیست اما سابقه کار با بیمه راحت تر قابل اثبات است. همچنین امکان اثبات سابقه کار بدون بیمه با ارائه سایر مدارک اضافه که با توجه به پرونده هر فرد متفاوت است ، وجود دارد. بسته به اینکه با کدام اداره ارزیاب طرف هستید ، رویکردها متفاوت خواهد بود  چرا که برخی نسبت به برخی دیگر سختگیرترند.

در مجموع احتمال اینکه سازمان ارزیاب و یا اداره مهاجرت از شما اویدنسی مثل بیمه یا واریز حقوق به حساب بخواهد وجود دارد.

 

شرایط گرفتن 10 امتیاز همسر چیست؟

  • زیر 45 سال سن داشته باشند.
  • آیلتس 6 در هر مهارت و یا سایر آزمونهای مورد قبول اداره مهاجرت را ارائه نمایند.
  • در یک شغل هم لیست (بستگی به نوع ویزا هم دارد) با شغل نفر اصلی ارزیابی مثبت دریافت کنند.
  • با شما به استرالیا بیایند.

نکته : نمره زبان هر مهارت 6 همسر ، به متقاضی اصلی 5 امتیاز خواهد داد و در صورت ارائه ارزیابی مثبت بدون نمره زبان 6 ، امتیازی به متقاضی اصلی تعلق نمیگیرد.

 

امتیاز مربوط به سن در چه زمانی محاسبه می شود و من تا کی مهلت دارم از این امتیاز استفاده کنم؟

به طور کلی امتیاز شماری در هنگام پر کردن فرم EOI  انجام می شود و شما تا زمانی که دعوتنامه دریافت نکنید مشمول تغییرات امتیاز خواهید شد. در صورت اخذ دعوتنامه از ایالتها و یا اداره مهاجرت ، سن شما در محاسبات فریز خواهد شد و اگر محدوده سنی را هم رد کنید امتیازی از شما کسر نخواهد شد.

 

من 32 سال و 6 ماه سن دارم، آیا 30 امتیاز مربوطه را می گیرم؟

بله شما تا آخرین روز 32 سالگی تان در بازه 25-32 قرار خواهید گرفت و این امتیاز را می گیرید.

 

مطالب مرتبط

موسسه مهاجرتی آراد در تلگرام
موسسه مهاجرتی آراد در اینستاگرام
موسسه مهاجرتی آراد در تلگرام
Top