امور ویزا و مهاجرت توسط وکیل رسمی عضو مارا سودابه حریری

معمای ۱۰۰ ساله خرده شیشه‌های زرد حاضر در بیابان مصر که توسط محققان استرالیا حل شد

تقریباً یک قرن است که خرده شیشه‌های زرد رنگ اسرارآمیز که در وسعت چندین هزار کیلومتر مربع در بیابان مصر یافت می‌شوند مورد بحث و منشأ آنها مورد سوال است.

حدود ۲۹ میلیون سال پیش ،این شیشه‌های زرد رنگ برای تزئین لباس و دیگر وسایل فراعنه مصر مورد استفاده بودند اما منشأ آنها ناشناخته ماند.

فرضیه ها می گفتند که این شیشه زرد با برخورد شهاب سنگ یا سوختن یک جرم نزدیک به زمین در جو زمین و بارش بقایای آن بر روی زمین که به عنوان "انفجار جوی" شناخته می‌شود به وجود آمده‌اند.

فرضیه دوم پس از وقوع یک رویداد در سال ۲۰۱۳ در روسیه تضعیف شد، چرا که یک انفجار جوی باعث آسیب جدی به اموال و آسیب دیدگی انسان‌ها شد اما موجب ذوب شدن مواد سطحی نشد. بنابراین فرضیه برخورد شهاب سنگ قوت گرفت.

محققان دانشگاه کورتین استرالیا  به منظور تعیین اینکه کدام یک از این فرضیه‌ها بیشتر احتمال دارد، دانه‌های کوچکی از زیرکن‌های معدنی(Zircon) در خرده شیشه‌های بیابانی را بررسی کردند و شواهدی از "ریدایت"(Reidite) یافتند که از قرار گرفتن زیرکن تحت فشار بالا تشکیل می‌شود.

در حقیقت "ریدیت" فقط طی برخورد شهاب سنگ شکل می‌گیرد و تنها در دهانه‌های ایجاد شده توسط برخورد شهاب سنگ‌ها یافت می‌شود که نشان می‌دهد فرضیه مربوط به برخورد شهاب سنگ قابل اعتمادتر است

دکتر "آرون کاوسی" سرپرست این تحقیق گفت: هر دو رویداد برخورد شهاب سنگ و انفجار جوی می‌توانند باعث ذوب شدن مواد سطح زمین شوند، با این حال تنها اثرات برخورد شهاب سنگ می‌تواند مواد معدنی پرفشار را تشکیل دهد. بنابراین پیدا کردن شواهدی از "ریدیت" نشان می‌دهد که این خرده شیشه‌های زرد رنگ به دلیل اثرات ناشی از برخورد شهاب سنگ ایجاد شده‌اند.

اطلاعات بیشتر

Scientists solve 100-year-old mystery of yellow desert glass prized by Egyptian pharaohs

موسسه مهاجرتی آراد در تلگرام
موسسه مهاجرتی آراد در اینستاگرام
موسسه مهاجرتی آراد در تلگرام
طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top